Külföldi kirándulásaim alkalmával többször szembesültem azzal, hogy a dolgok valamilyen rejtélyes okból jobban működnek a Lajta túlpartján. Most nem csak a politikáról, gazdaságról, futballról vagy éppen a kultúráról beszélek, hanem azokról a hétköznapi, egészséges embereknek fel sem tűnő problémákról, amikkel itthon nagyon sokaknak meg kell küzdeniük, ellenben a bécsi, a müncheni vagy a londoni embereknek nem. Ez pedig nem más, mint az akadálymentesítés, illetve annak a hiánya.
Él Magyarországon egy jó ember, nevezetesen Sasvári Gyula, aki nyolc éve kényszerült arra, hogy a mindennapjait kerekesszékben töltse. A miskolci informatikus napról napra megtapasztalja azt, hogy milyen nehézségekbe ütközik a mozgássérült ember akkor, amikor közlekedni szeretne a városban. Ezért májusban létrehozta az Akadálytérkép nevű honlapját, ahol információkkal nyújt segítséget a mozgáskorlátozottaknak. Az ötlet REMEK, de nézzük, hogy mit is nyújt ez a szolgáltatás.
Miután a böngészőbe begépeltük az akadalyterkep.hu domaint, máris a minimalista dizájnú honlapon vagyunk. Mivel ez nem más, mint egy adattár, ahová a látogatók, felhasználók vihetik be az információikat, így a fejlesztés is az olvasókra van bízva. Sajnos jelenleg még kissé hiányos az adatbázis, így csak az alapító lakókörnyezetéről találhatunk részletes információkat. Azonban az interaktív térkép bővítése folyamatosan zajlik. A weblap szerkesztője várja a hazai, már jól akadálymentesített helyek bemutatását, illetve a rosszul vagy egyáltalán nem akadálymentesített helyekről szóló bejegyzéseket is. Ehhez a honlapon található űrlapot kell kitölteni, és máris elérhető az infó a felhasználók számára.
A kitűnő kezdeményezés azonban még gyerekcipőben jár. Most nem csak a 20 évvel ezelőtti webdizájn stílusról beszélek, hanem arról is, hogy kissé nehézkes a keresés. Ahhoz, hogy érdemi adatokhoz jussunk, előbb át kell kattintgatni a honlap menüjét, s majd a Települések gomb alatt juthatunk el a honlap lelkéhez. A cikk írásának időpontjában 15 városról van információ, bár (Miskolcot leszámítva) inkább csak felületes, a Szaknévsorból is beszerezhető adatokkal feltöltve.
Amennyiben lesz ereje, lehetősége Sasvári Gyulának a felhasználóival egyetemben fejleszteni a honlapot, akkor kitűnő szolgáltatást nyújthat a mozgáskorlátozottaknak. Bár meg kell jegyeznem azt, hogy az ideális az lenne, ha egyáltalán nem lenne szükség ilyen weblapokra, hiszen minden épület, járda, lépcső akadálymentes, de ez még a jövő zenéje, de addig is:
Jó munkát Gyula!